DeutschEnglishPolskiРусский

Podstawy ochrony roślin

1. Regulatory wzrostu
Główną przyczyną wylegania żyta jest zbyt duża gęstość łanu lub nieprawidłowo wykonane zabiegi mające na celu regulację wzrostu.
Skracanie należy wykonywać zawsze w sposób jak najmniej inwazyjny dla rośliny. Najlepszy efekt skracania łanu uzyskuje się wykonując pierwszy zabieg w fazie pierwszego kolanka (BBCH 31). W zależności od stanu plantacji i przebiegu wegetacji należy podjąć decyzje o konieczności wykonania drugiego zabiegu regulującym wzrost. Należy również zwrócić uwagę na to, że każda odmiana charakteryzują się różną odpornością na wyleganie i reakcją na regulatory wzrostu. Poniższa tabela zawiera listę czynników, na podstawie których można określić orientacyjną dawkę regulatora wzrostu potrzebną do zastosowania.

Orientacyjne dopasowanie dawek regulatorów wzrostu w zależności od warunków agrotechnicznych

 

Czynnik

Wielkość dawki 
wysokaniska
Glebaciężkalekka
Termin siewuwczesnypóźńy
Rozpoczęcie wegetacjiwczesnepóźńe
Termin aplikacjiwczesnypóźńy
Temperatura powietrza / nasłonecznieniemałewysokie
Uwilgotnienie glebydobresłabe
Zagrożenie wyleganiemwysokiemałe
Nawożenie azotowewysokiemałe

2. Fungicydy

Choroby liścia takie, jak mączniak i rynchosporioza, w przypadku żyta należy zwalczać za pomocą powszechnie stosowanych środków ochrony roślin. Rdza brunatna może przysporzyć rolnikom jak i doradcom rolniczym nieco większych problemów. Celem zabezpieczenia plonowania, już w fazie kłoszenia lub tuż przed kwitnieniem, zaleca się zastosowanie środków zwalczających rdzę. Jednak w przypadku bardzo wczesnego wystąpienia rdzy (przed BBCH 35), należy ją bezwzględnie zwalczyć odpowiednio wcześnie, tak, by zachować kontrolę na rozwojem choroby. W przypadku żyta, które jest rośliną obcopylną, nie zaleca się stosowania środków w okresie kwitnienia. Zasadniczo już przy wyborze odmiany należy zwracać uwagę na niską podatność na tę chorobę.

3. Herbicydy
W stosowaniu herbicydów generalnie należy przestrzegać zaleceń znajdujących się na etykiecie produktu. Ostrożność wskazana jest przede wszystkim w przypadku stosowania środków jesienią po płytkim siewie, na glebach piaszczystych, w warunkach stagnującej wody i przed spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu. Odradza się bardzo późnego stosowanie herbicydów (np. w listopadzie) z uwagi na ryzyko uszkodzenia roślin.
Więcej na temat technologii uprawy żyta mogą Państwo przeczytać na www.kws-lochow.pl

 
drukuj stronę

© 2018 KWS LOCHOW GMBH

Informacja fachowa

Serwis