EnglishPolskiРусский

Komentarz rynkowy

Dr. Reimer Mohr, Hanse Agro GmbH

Jeśli chcesz otrzymywać nasz komentarz rynkowy co miesiąc, zarejestruj się!

Subskrypcja newslettera - zarejestruj się tutaj.

Komentarz rynkowy 2017

maj 2017

maj 2017

Stara prawda, że podaż i popyt kształtują cenę, odzwierciedla się również w sytuacji na rynku żyta. W niektórych częściach Niemiec żyto na 2 miesiące przed żniwami jest prawie wyprzedane. W maju cena żyta franko młyn w rejonie wzdłuż Renu wyniosła 180 €/t, a w południowej Bawarii 174 €/t, przekraczając cenę pszenicy chlebowej. We wschodnioniemieckich regionach produkcyjnych cena z odbiorem w gospodarstwie wykroczyła poza poziom 150 €/t.

 więcej
kwiecień 2017

kwiecień 2017

Sezon handlowy 2016/17 dla zbóż dobiega końca. W wielu gospodarstwach rolnicy planują sprzedaż reszty zmagazynowanych plonów. Niektórzy rolnicy liczą jeszcze na niedostateczne zaopatrzenie regionalnych przetwórców do czasu rozpoczęcia żniw w 2017 roku. W Pasie Żyta sytuacja w zaopatrzeniu wygląda bardzo różnie. Podczas gdy we wschodniej części Pasa Żyta zapasy po bardzo dobrych zbiorach w 2016 roku będą dalej rosły, to magazyny w zachodniej części Pasa Żyta po słabych zbiorach w 2016 roku do lata zostaną opróżnione.

 więcej
marzec 2017

marzec 2017

Po dłuższym okresie utrzymywania się trendu bocznego i umiarkowanego optymizmu w połowie marca nastroje na rynkach zbóż uległy zmianie. Podczas gdy sytuacja na rynku zachodnioeuropejskim podlegała niewielkim wahaniom, ceny zboża za oceanem uległy załamaniu. W USA cena majowej pszenicy od początku miesiąca waha się o 10 $/t w zależności od komunikatów meteorologicznych nadchodzących z regionów uprawy pszenicy oraz sukcesów krajów będących nabywcami w przetargach na eksport. 17 marca majowa pszenica w Chicago osiągnęła cenę 160 $/t.

 więcej
luty 2017

luty 2017

Rekordowe globalne zbiory z rosnącymi w dalszym ciągu zapasami przestały już straszyć. Na kontynencie amerykańskim oraz w Europie ceny na giełdach i rynkach regionalnych znów nieco rosną. W Chicago cena marcowej pszenicy wzrosła od początku roku o 15 $/t do 164 $/t, a w Paryżu o 5 €/t do 172 €/t. Rynki regionalne podążają za rozwojem sytuacji na wiodących giełdach. W portach eksportowych w Zatoce Meksykańskiej i we francuskim Rouen pszenica chlebowa ma cenę 179 €/t, a w portach czarnomorskich 177 €/t. A zatem ceny pszenicy na całym świecie się ujednoliciły.

 więcej
styczeń 2017

styczeń 2017

Podczas gdy cena pszenicy we wschodnim Pasie Żyta ulega wahaniom, na tamtejszym rynku żyta obserwuje się wzrost cenowy. Tym samym po raz kolejny potwierdza się zasada „Podaż i popyt określają cenę” poprzez zróżnicowaną regionalną sytuację zaopatrzeniową. Ze względu na brak rentowności uprawa żyta w Rosji i na Ukrainie w ubiegłych latach została ograniczona, w wyniku czego zaopatrzenie młynów skupujących żyto w poszczególnych regionach jest bardzo niewielkie.

 więcej

Komentarz rynkowy - archiwum:

(Dr. Reimer Mohr, Hanse Agro GmbH)

Newsletter "Komentarz rynkowy"

Jeśli chcesz otrzymywać nasz komentarz rynkowy co miesiąc, zarejestruj się!

Subskrypcja newslettera - zarejestruj się tutaj.

 
drukuj stronę

© 2019 KWS LOCHOW GMBH

Informacja fachowa

Serwis